امنیت اینستاگرام

امنیت اینستاگرام را بالا ببریم

همیشه از قدیم ایام رایج بوده تا یک ابزار در بین کاربران محبوبیت زیادی پیدا میکرد، دوستان هکر دست به کار می شدند تا بتوانند باگ های و راه های نفوذ مختلفی به این ابزار های محبوب پیدا کنند، اینستاگرام نیز از لطف این دوستان بی نصیب نمانده است و روزانه شاهد این هستیم که کسب و کار های مختلف و حتی پیج های افراد معروف مورد نفوذ قرار گرفتند و اکانت خود را از دست داده اند و یا در ازای دریافت مبلغی پیج آنها بازگردانده می شود،و این اتفاقات و اخبار باعث شده این ترس همراه تمام کسانی باشد که مستقیم و یا غیر مستقیم در اینستاگرام فعالیت دارند، ما در این مقاله سعی کردیم به بیان چندین نکته کاربردی برای بالا بردن امنیت اینستاگرام  اشاره کنیم و در ادامه خواهم گفت چه نکات امنیتی را رعایت کنید تا در دام هکر‌ها و افراد سوء ‌استفاده‌گر نیفتید.

برای شروع شما باید به موارد مهمی که در زیر به آن اشاره می شود حتماً دقت کنید تا امنیت پیج شما از امنیت ضعیف حارج شود

  • استفاده از رمز عبور قوی و استفاده نکردن از رمزهای که به راحتی حدس زده می شوند(بهتر است تلفیقی از حروف بزرگ و کوچک ، اعداد و کاراکترهای خاص باشد)
  • اگر در اینستاگرام چند اکانت دارید سعی کنید از رمزهای عبور یکسان برای همه اکانت ها استفاده نکنید(مشکل امنیتی یکی از اکانت ها همه آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد)
  • حتماً از ذخیره شدن اطلاعات ورود به اکانت اینستاگرام در مرورگرها خود داری کنید
  • حتماً از منابع معتبر و رسمی اپلیکیش خود را نصب و یا آپدیت کنید
  • تا حد امکان از برنامه های مکمل اینستاگرام استفاده نکنید(ذخیره ویدئو ها، بزرک نمایی تصویر پروفایل، افزایش فالوور ، افزایش لایک و …)
  • تا حد امکان از اکانت های عمومی استفاده نکنید و  اکانت خود را Private کنید

تا این بخش به برخی موارد مهم که باعث افزایش امنیت اکانت اینستاگرام میشد اشار کردیم، اما برای اینکه بتوانید امنیت پیج اینستاگرام خود را بالا ببرید در ادامه به مراحلی اشاره میکنم تا امنیت بیشتری برای اینستاگرام خود ایچاد کنید.

 

Two-Factor-Authentication

احراز هویت دو مرحله ای اینستاگرام را فعال کنید

یکی از موارد کلیدی که در امنیت اینستاگرام بسیار اهمیت دارد، فعال سازی احراز هویت دو مرحله ای می باشد که خود اینستاگرام بسیار به این مورد تاکید کرده است شما برای اینکه بتوانید این بخش را در اینستاگرام خود فعال کنید کافیست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

  • اپلیکیشن اینستاگرام را باز کنید و وارد حساب کاربری خود شوید.
  • وارد منوی تنظیمات اینستاگرام و بخش Security شوید.
  • وارد بخش Two-Factor Authentication شوید
  • سپس گزینه Authentication App را فعال کنید و یا بخشText Message را فعال نمایید تا کد فعال سازی بر روی شماره شما ارسال شود

با تنظیمات این بخش در هنگام ورود به اپلیکیشن یک کد اعتبار سنجی برای شما روی شماره همراه که در ثبت نام اینستاگرام در نظر گرفته اید ارسال میشود. اگر شماره در هنگام ثبت نام در اینستاگرام در نظر نگرفته باشید که اکیداً توصیه میشود از این کار پرهیز کنید یک کد خاص در بخش Authentication App به شما اختصاص داده میشود که در مراحل  ورود به این کد برای ورود نیاز خواهید داشت.

 

از اینستاگرام خود خارج شوید

وقتی که در حال استفاده از گوشی یا کامپیوتر دیگران هستید و با استفاده از دستگاه آن‌ها اکانت اینستاگرام خود را چک میکنید، حواستان را جمع کنید که در پایان کار از اکانت خود خارج شوید و Log out کنید. زیرا اگر این کار را نکنید، بعدا به راحتی خواهند توانست به اکانت شما دسترسی پیدا کنند.

به سطح دسترسی برنامه ها دقت کنید

گاهی اوقات برنامه‌هایی را روی گوشی نصب میکنیم که از ما اجازه‌ی دسترسی به اکانت اینستاگرام ما را میخواهند! خوب دقت کنید و ببینید که آیا این اپلیکیشن‌ها، اپ های معتبری هستند و از جای معتبری دانلود شده‌اند یا خیر؟ اگر از جای نامعتبر دانلود شده‌اند به آن‌ها اجازه‌ی دسترسی یا همان authorize را ندهید  معمولا تمامی اپلیکیشن های معتبر به دسترسی به اینستاگرام نیازی ندارند اگر احیاناً برنامه دارید که به اینستاگرام شما دسترسی دارد حتماً از سلامت آن برنامه مطمعن شوید.

 

حتماً شماره موبایل و ایمیل را وارد کنید

اکیداً توصیه می‌شود که شماره موبایل و ایمیل خود را در هنگام ثبت نام در اینستاگرام به برنامه ارائه دهید، زیرا در بیشتر مواقع از طریق شماره موبایل و ایمیل اینستاگرام شما را احراز هویت و شناسایی می‌کند. در صورت تغییرشماره موبایل یا ایمیل خود، حتماً اطلاعات جدید را در اینستاگرام خود وارد و آن را بروز نگه دارید. ضمن اینکه ارسال اطلاعات خاص و یا درخواست فراموشی رمز عبور اینستاگرام و اطلاعاتی از این قبیل، از طریق همین ایمیل وارد شده توسط شما، قابل انجام است، به همین دلیل همواره از صحت ایمیل و شماره موبایل عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل نمایید.

 

توجه داشته باشید بالا بردن امنیت اکانت اینستاگرام شما میتواند با دقت کردن این موارد ساده تامین شود، و در نهایت پس از انجام مراحل فوق، جهت افزایش و یا بالا بردن امنیت اینستاگرام، نسبت به افزایش امنیت فردی خود اقدام کرده و سعی کنید صفحات و برنامه هایی که از روش های مهندسی اجتماعی با به عبارت دیگر pishing جهت تخریب اکانت اینستاگرام شما اقدام می شود به هیچ وجه استفاده نکرده و اطلاعاتی در این برنامه ها وارد نکنید.