واژه‌نامه دیجیتال

لغات و اصطلاحات بازاریابی دیجیتال

لغات و اصطلاحات بازاریابی دیجیتال در دنیای امروز یکی از پیش نیاز های دانش دیجیتال مارکتینگ به شمار می آید، دیجیتال مارکتینگ آنچنان با زندگی روزمره ما عجین شده است که به هر سو بنگریم اثری از آن را مشاهده خواهیم کرد. دیجیتال مارکتینگ دیگر تنها منحصر به برندها و کمپانی‌های بزرگ نیست، بلکه کسب و کارهای کوچک و نوپا و به خصوص استارتاپ‌ها نیز برای معرفی برند و خدمات خود به این نوع از بازاریابی روی آورده‌اند.

با توجه به فراگیر شدن دیجیتال مارکتینگ و نیاز به داشتن آموزش در حوزه دیجیتال مارکتینگ، بهتر است با اصطلاحات و عبارات تخصصی آن آشنا شویم تا هر چه بیشتر و بهتر این روش تبلیغات را درک کنیم. به همین دلیل در ادامه به معرفی لغات و اصطلاحاتی پرداخته‌ایم که تا حد زیادی نیاز شما به آشنایی با دیجیتال مارکتینگ را برطرف می‌سازند:

Google Adwords

گوگل ادوردز یکی از سرویس های قابل ارائه توسط شرکت گوگل است که به شما اجازه می دهد با پرداخت هزینه تبلیغات در گوگل در صفحه نتایج این موتور جستجو ظاهر شوید.

Google Analytics

این برنامه به صورت رایگان از سوی گوگل ارائه شده است و به شما کمک می کند تا دید بهتر و دقیق تری نسبت به بازدیدکنندگان وب سایت خود داشته باشید.

A/B Testing

یک تکنیک بسیار مفید و کاربردی که بوسیله آن می‌توانیم شکل‌های مختلف یک تبلیغ مشخص را در یک نمونه ثابت با هم مقایسه کنیم.تا دریابیم کدام تبلیغ عملکرد بهتری دارد. در این تست فقط روی یک موضوع خاص تمرکز می‌کنیم.

Google Adsense

یکی از سرویس‌های رایگان تبلیغاتی گوگل است که به ناشران تبلیغ اجازه می‌دهد تا تبلیغ‌های متنی، تصویری ، ویدئویی یا هر نوع تبلیغ چند رسانه‌ای که با محتوا و مخاطبان سایتشان ارتباط دارد را بر روی وب‌سایت خود قرار دهند.

Affiliate Marketing

به شرکت‌هایی گفته می‌شود که محصولات یا خدماتی را تبلیغ و یا به فروش می رسانند که متعلق به آن‌ها نیست و در ازای این کار، درصدی از مقدار فروش حاصل از تبلیغات خود را دریافت می‌کنند.

META Description

توضیحات متا به موتورهای جستجو اعلام می کنند که محتوای صفحه ما در ارتباط با چه موضوعی است. هرچه ارتباط این بخش با محتوای متن بیشتر باشد، موتورهای جستجو درک بهتری از موضوع صفحه خواهند داشت.

Analytics

جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل داده‌های بازاریابی را آنالیتیکس می‌نامند. اغلب کسب‌وکارها برای به دست آوردن داده‌های مورد نیاز خود مانند ترافیک وب‌سایت، صفحات بازدید شده و … از ابزار Google Analytics استفاده می‌کنند.

Ad Network

به گروه یا شبکه‌هایی گفته می‌شود که ارتباط بین تبلیغ‌ دهندگان و ناشران را فراهم می‌کنند. می‌توان گفت که شبکه‌های تبلیغاتی نقطه تماس تبلیغ ‌دهندگان و ناشرین هستند که به مذاکره آن‌ها در مورد عرضه و تقاضای تبلیغات کمک می‌کنند.

Ad Extensions

اطلاعات اضافی که می‌توان برای تبلیغات به گوگل ادوردز اضافه کرد تا تبلیغ‌دهنده در نمایش تبلیغ از آنها استفاده کند. این اطلاعات شامل خلاصه‌ای از کسب وکار (review)، آدرس، قیمت، دانلود اپلیکیشن، لینک سایت، شماره تماس است.این اطلاعات و استفاده از آن توسط گوگل ادوردز (CTR) را بالا می‌برد.

Inbound Marketing

به هر گونه فعالیتی گفته می‌شود که از طریق تولید مطالب جالب و با ارزش برای جذب مشتری جدید صورت می‌گیرد.